Stabilizované nebo také věčné květiny jsou květiny, které nezvadnou a vydrží bez zalévání a    s minimální péčí po několik měsíců i let. Jsou proto skvělým dárkem nebo jsou ideální pro dlouhodobé květinové výzdoby.

Stabilizace květin je proces, který zachovává přirozenou čerstvost květin a zároveň udržuje jejich krásné barvy. Stabilizace se provádí u čerstvě nařezaných rostlin, které se za tímto účelem sklízí, když jsou na vrcholu své kvetoucí krásy. Ty se po uříznutí vkládají do nádob se stabilizačním roztokem na glycerinovém podkladu. Nechají se zde po dobu tří až sedmi dnů, dokud se rostlinná míza neodpaří a nenahradí se zcela stabilizačním roztokem. Díky němu si pak květiny uchovají svůj přirozený vzhled a barvu. Pokud při procesu přeci jen dojde ke ztrátě barevnosti, nahrazuje se potravinářským barvivem. Pro atraktivnější vzhled jsou některé druhy květin tímto barvivem i dobarvovány. Po vyjmutí z lázně jsou rostliny omyty a na několik dní umístěny do sušárny, kde se nechají ještě usušit. Před odesláním se důkladně kontrolují.

Proces stabilizace splňuje ty nejpřísnější požadavky EU. Nepoškozuje, ani nijak neohrožuje lidské zdraví, navíc nedráždí alergiky, proto jsou vhodné i tam, kde čerstvé květiny být nemohou. Ve srovnání s čerstvě řezanými květinami je uhlíková stopa u těchto květin mnohem nižší, jsou proto šetrnější k našemu životnímu prostředí. A i přesto, že oproti čerstvým květinám je jejich pořizovací cena o trochu vyšší, když vezmete v úvahu, jak dlouho Vám vydrží, není to zase až tak drahé. Co říkáte?